A HCV fertőzéssel és kezeléssel kapcsolatos kérdések


Hepatitis C vírus fertőzéssel és a kezeléssel kapcsolatos kérdések

1. Életviteli és étkezési tanácsok májbetegeknek

Mi a teendő, ha fáradékonyabb vagyok?

Mivel a betegség, a kezelés fáradékonyságot idézhet elő, átmenetileg csökkenteni kell a terhelést, ne várja el a beteg magától a maximumot. Szenteljen elegendő időt a pihenésre, alvásra, akár napközben is. Hasznos lehet erőnléttől függően a rendszeres napi testmozgás, séta, könnyű sportok. Ha teheti, változtasson munkarendjén, ne terhelje túl magát, pihenjen ha annak szükségét érzi. Lényeges a pozitív gondolkodás, ez gyökeresen megváltoztathatja a közérzetét. Verseny sport, küzdő sport, kimerültségig tartó terhelés azonban kerülendő.

Természetes-e az interferon kezelés alatt jelentkező étvágytalanság?

A betegség és a kezelés megváltoztathatja az étkezési szokásokat: étvágytalanná válhat a beteg, íz érzés megváltozhat. A fizikai aktivitás hiánya és az aggodalmak, félelmek, magányosság is az étvágy elvesztéséhez vezethet. Fontos a napi bőséges folyadékfogyasztás, igyon sok gyümölcslevet, aminek tápértéke sem elhanyagolható. Törekedjék a tápláló, egészséges élelmiszerek fogyasztására. Az egészséges táplálkozás segíti a máj állapotának megóvását. Lepje meg magát kedvenc finomságaival. Iktasson be gyakori, kis étkezéseket, szabad a „nassolás”.

A kezelés ideje alatt alkalomszerűen fogyaszthatok-e alkoholt?

Nem. A legkisebb mennyiségű alkohol fogyasztása is szigorúan tilos! Az alkohol fokozza a vírus aktivitását, és gyengíti a gyógyszer hatását.

A kezelés ideje alatt vállalhatok-e gyermeket?

Nem, biztonsággal csak a kezelés befejezése után 6 hónappal vállalható. A megfelelő fogamzásgátlásról gondoskodni kell, a férfi partner kezelése esetén is.

2. A betegség hatása a közösségi és családi életre

Elmondjam-e a családomnak a betegségemet?

Igen. A májbetegség elfogadása, leküzdése mind a beteg, mind a család számára megterhelő, nehéz feladat. A beteg feladata a család, barátok felvilágosítása, higgadtan, határozottan kell elmagyarázni a betegséggel kapcsolatos tudnivalókat, fokozott türelmüket és megértésüket kérve. Az együttműködés mindkét fél számára könnyebben elviselhetőbbé teszi a szokatlan helyzetet, szorosabbá teheti a családi és baráti kapcsolatokat.

Hogyan közöljem gyermekeimmel betegségemet?

A gyermeket nevelő szülők esetében fontos az őszinteség – a gyermek ösztönösen megérzi, ha valami baj van – életkorra való tekintettel, egyszerűen és nyíltan kell elmagyarázni a lényeget. Őszintén beszéljünk a terjedési módokról, fokozottan gondoskodjunk biztonságukról.

El kell-e mondanom munkahelyem, kollegáimnak betegségemet?

Mindenki egyénileg döntse el, hogy tájékoztatja-e munkatársait betegségéről. Munka alkalmasság megítélésekor nem szabad figyelembe venni a beteg pozitivitását (kivétel ez alól egyes egészségügyi szakterületek, ahol vér kontaktus alakulhat ki). Jogszabály nem kötelezi a beteget, hogy környezetével (család, munkahely) közölje, hogy vírus pozitív.

Az emberek tájékozatlanok, nem tudják, hogy napi tevékenységek során a vírus nem terjed emberről emberre. A szokásos, természetes higiénés szabályok betartása mellett, a hepatitis vírusok nem fertőznek. A betegség elsősorban vér útján terjed: közös tű használat, manikűrkészlet, borotva, törülköző stb. A B-hepatitis szexuális úton is terjed.

Megmondjam-e a fogorvosnak, hogy hepatitis vírusom van?

Fogorvosunknak illik jelezni, hogy vírushordozók vagyunk, ekkor rendszerint a rendelés végére jegyzi elő a beteget, hogy az eszközöket megfelelően fertőtleníteni tudja.

Dolgozhatok-e vegyszerekkel?

Krónikus májbetegségben szenvedők toxikus anyaggal, vegyszerekkel, szintetikus anyagokkal nem dolgozhatnak. Gázokban lévő oldószerek „kémiai bűzök” ártalmasak lehetnek.

Tartsak-e kapcsolatot betegtársaimmal?

Fontos, hogy a betegek találkozzanak hasonló betegségben szenvedő, azonos problémákkal küzdő betegtársakkal. Kicserélhetik tapasztalataikat, gyakorlati tanácsokat tudnak egymásnak adni. Egymást erősítik a kezelés ideje alatt jelentkező mellékhatások könnyebb elviselésére, ösztönzőleg hat egy-egy sikeres gyógyulás történetének ismertetése. Az eredményes kezelés javítja a beteg életkilátását, teljes gyógyuláshoz vezethet.

Családi és baráti kapcsolataimra milyen hatással lehet a betegségem?

Legyen családjával minél többet együtt, időnként számoljon be nekik a kezelés folyamatáról, eredményeiről és ezzel kapcsolatos érzéseit ossza meg velük.

Ne hagyja, hogy elszigetelődjön, magányossá váljon családjában és baráti társaságában. Próbálja minden eszközzel életben tartani baráti kapcsolatait (levelezzen, küldjön email és sms üzeneteket).

A kezelés ideje alatt élhetek-e társasági életet?

Igen, de ha ismeretes családi vagy baráti körében náthás, vagy bármely fertőző betegség (Varicella, Rubeola), abban az esetben a találkozást érdemes későbbre halasztani. A szokásos társasági élet során fertőzés veszélye nem fenyeget.

A házastárs milyen módon védhető a mindennapokban?

A Hepatitis B vírus fertőzés ellen a családtagok és a fertőzött beteggel egy háztartásban élők ingyenes védőoltásban részesülnek. A nem oltott partnerrel óvszer használata szükséges.

A Hepatitis C vírus fertőzés elsősorban vérrel terjed, ezért a háztartásban lévő szúró és vágó eszközök, borotva, fogkefe, manikűrkészlet közös használata nem ajánlott. A C-hepatitis szexuális terjedése ritka, elegendő a menses alatt, pár nappal előtte és utána tartózkodni, óvszer nem szükséges. Otthoni baleset, vérzés esetén klórtartalmú tisztitószerrel történő takarítás megbízhatóan elpusztítja a vírust.

3. Gyógyszerek megfelelő szállítása és tárolása, az öninjekciózás betanítása

Milyen gyógyszeres kezelés lehetséges krónikus vírushepatitis esetén?

Vírus hepatitissel szemben az orvostudomány jelenleg leghatékonyabb gyógyszere az interferon. Az interferonok természetes fehérjék, melyeket az immunrendszer termel különböző vírusfertőzések legyőzésére. A Pegylalt interferonok hosszabb hatásúak, ez ma a legkorszerűbb gyógyszer.

Kombinált terápia (ribavirin+interferon): a kombináció fokozza a hatásosságot.

Hogyan kell szállítani és hol kell tárolni az interferont?

A gyógyszergyár a betegek rendelkezésére bocsát egy hűtőtáskát. A gyógyszer szállítása időjárástól függetlenül csak ebben történhet. Haza érkezéskor az interferont hűtőszekrényben kell tartani.

Miért injekcióban kell beadni az interferont?

Az interferon fehérje tartalmú gyógyszer. Tabletta formában megemésztődik a tápcsatornában mielőtt a vérkeringésbe jutna. Injekció formájában viszont közvetlenül bejut a bőr alól az érpályába.

Mi történik akkor, ha elfelejtem időben beadni az injekciót?

Haladéktalanul adja be a kihagyott adagot, egy-két nap csúszás megengedett, a következőt egy hét múlva adja be, ha több nap is kiesik, ne adjon be két adagot, hanem konzultáljon kezelőorvosával.

Mikor adjam be az injekciót?

Tanácsos hétvégén és este beadni. Hétvégén több ideje jut az esetleg jelentkező láz, fáradság, levertség miatti pihenésre.

Vajon otthon egyedül be tudom-e adni magamnak az injekciót?

Igen. A Centrumban dolgozó szakasszisztensek készségesen elmagyarázzák és megmutatják a technikát. Minden felmerülő kérdésre válaszolnak. Mindaddig visszarendelik a beteget, amíg nem biztosak abban, hogy a beteg felügyelet nélkül, önállóan be tudja adni az injekciót magának.

Mi történik akkor, ha hibásan állítom össze az injekciót?

-Ha van otthon még injekciója, akkor azt állítsa össze és adja be, a hibásat hozza be, hogy az asszisztensnő segítségével újra meg tudják beszélni a hibát. Amennyiben nincs otthon injekciója, akkor haladéktalanul keresse fel kezelő orvosát, a hibás vagy elrontott injekció pótlására lehetőség van.

Hova dobhatom az elhasznált tűt?

A szennyezett tűt és fecskendőt merev falú dobozban tárolva, gondosan elzárva tartsa, melyet csak a rendelőben található szelektív hulladékgyűjtőben dobhat el.

4. A kezelés mellékhatásainak enyhítése a mindennapokban

Milyen mellékhatásai lehetnek a kezelésnek, mit tehetek magam a mellékhatások enyhítése vagy elkerülése érdekében?

A betegek egy része a kezelés alatt sokat szenvednek a mellékhatásoktól, feszültek, idegesek, agresszívek, vagy ellenkezőleg, depresszió tünetei jelentkezhetnek. Ilyenkor nagyban segít a megértő hozzátartozó. Türelemmel, szeretettel átsegíthetik a nehéz időszakon.
Fontos a beteg bátorítása a kezelés folytatására, az orvosi utasítás betartására, hiszen a gyógyszeres kezelés az egyetlen módja a vírusfertőzés legyőzésének, a gyógyulásnak.
Súlyosabb esetben pszichiáter segítségére is szükség lehet.
A mellékhatások a kezelés befejezése után gyorsan megszűnnek.
Influenza szerű panaszok

láz, fejfájás, izomfájdalmak - e tünetek a kezelés elkezdését követően néhány hét múlva enyhülnek vagy teljesen el is múlnak.
Enyhítési lehetőségek: szakorvosa által ajánlott, lehetőleg kevésbé májkárosító lázcsillapító, napi 1x1, de maximum napi 3 tabletta (Paracetamol származékok) magasabb láz esetén (Indometacin kúp) alkalmazása, hűtőfürdő, borogatás, bő folyadékbevitel.
Gyengeség, étvágytalanság

Növelnünk kell a szervezet oxigén ellátását, mindezt kis mértékű testmozgással (séta, kocogás, jóga) érhetjük el.
Pihenjen sokkal többet , fontos, hogy éjszaka teljesen kialudja magát és ha teheti napközben is többször feküdjön le.
Főleg az interferon beadását követő napon változtasson munkarendjén, tervezze napját sokkal kíméletesebbé.
Fogyasszon sok folyadékot, gyümölcslevet, vitamint, többször étkezzen keveset és nassoljon.
Mindig azt egye amit megkíván.
Hányinger esetén felkelés előtt fogyasszon jeges folyadékot, ha nem megy, akkor szopogasson jégkockát, rágcsáljon száraz kekszet, ha teheti, sétáljon jó levegőn.
Eredménytelenség esetén recept nélkül kapható gyógyszerek szedése jön szóba.
Bőrreakciók

Az injekció beadásának helyén gyakran alakul ki különböző nagyságú égő bőrpír, duzzanat, melyet vizes borogatással, semleges krém használatával enyhíthetünk.
Súlyosabb esetben bőrgyógyász szakorvoshoz irányítjuk.
Hajhullás

A kezelés 3. hónapjától válik gyakori tünetté, bár a kezelés ideje alatt fokozódhat, fontos tudni, hogy a kezelés abbahagyását követően néhány hónap múlva haja teljesen visszanő.
Ne fesse, ne dauerolja haját és ne használjon egyéb más kemikáliát hajára. Kerülje az erős hajkefe használatát. A haj nem hullik ki teljesen, gyorsabban is nő, kezelés után, mint a többi mellékhatás, elmúlik.

Bőrszárazság

Főleg azon betegeken súlyosbodik el, akiknek eleve inkább száraz típusú bőre van, kerülje a nagyon meleg, sokáig tartó fürdőzést, inkább langyos vizes tusolás ajánlott, ezt követően hidratáló krém használata javasolt.
Súlyos ekcéma, pszoriasis kialakulása esetén bőrgyógyász szakorvoshoz irányítjuk.

Pajzsmirigy rendellenesség.

Vércukorszint emelkedése, átmenetileg kialakuló cukorbetegség.

Autoimmun betegségek fellángolása (rheumatoid arthritis, SLE, psoriasis).

Szívpanaszok (tachicardia)

Az interferon hatására csökken a vér fehérvérsejt és thrombocita száma.
Súlyos esetben vérzés a védekező-sejtek csökkenése miatt fertőzések alakulhatnak ki.
Ribavirin hatására csökken a vörösvérsejtek száma, amely vérszegénységhez vezethet ,keringési betegségekben veszélyessé válhat. Ezért kell a gyakori ellenőrzés, ezek a mellékhatások az adag módosításával kiküszöbölhetők.
Pszichiátriai rendellenességek

A kezelés korai szakaszában jelentkezhet, kedélyállapot ingadozás, memória zavar, alvászavar, ingerlékenység, depresszió, a reményvesztettség érzés az öngyilkossági késztetésig súlyosbodhat depresszióra egyébként is hajlamos betegeken.
Azonnali szakorvosi segítség szükséges!
Szoktassa magát a pozitív életszemléletre, tervezze meg napjait, programjait, vezessen naplót
Vegye számba, hogy hol tart a kezelésben és mennyi van még hátra.
Minden mellékhatásról pontosan tájékoztassa kezelő orvosát!

5. Egyéb kérdések

Hogyan és kinek mondjam el családomban hogy hepatitis C betegségben szenvedek?

Őszintén és jól felkészülten tájékoztassa családját a betegség terjedési lehetőségéről, gyógyításáról, vigyázva arra, hogy nehogy felesleges aggodalmat keltsünk bennük.

Figyelmeztesse családját, hogy az ön vérével szennyeződhetett tárgyakat (borotva, fogkefe, manikűrkészlet) ne használják mert vére fertőzhet.

Hogyan fertőződhettem meg?

A Hepatitis A betegségek egy része rossz higiénés körülmények között terjed, akut májgyulladást okoz. védőoltással immunizálhatunk.

A Hepatitis B fertőzött testnedveivel (nyál, ondó, hüvelyváladék, vér) terjed. Védőoltással immunizálhatunk.

A Hepatitis C elsősorban vér vagy vérkészítménnyel terjed / vérátömlesztés, intravénás kábítószer, tetoválás, testékszerek, manikűr, pedikűr, akupunktura, vérrel szennyezett használati tárgyak pl. borotva, fogkefe, manikür olló, fésű és egyéb éles eszköz /, szexuális úton történő átvitele csekély.

Első alkalommal milyen és mennyi ideig tartó vizsgálatra számíthatok?

A szakorvossal közösen megbeszélik a panaszokat, tüneteket, problémákat. Az orvos kikérdezi az előző betegségeket, műtéteket, megvizsgálja a beteget, kézzel megtapintja a máját, lépét, szükség esetén vérvétel történik. Ha megállapításra kerül a krónikus vírushepatitis, az orvos elmondja a várható kórlefolyást, általában és az Ön konkrét esetében, felvilágosítást ad a kezelés lehetőségeiről, a várható eredményekről és mellékhatásokról. Általában a vizsgálat hosszúságának ideje mindezek függvénye. A kezelésről végül közösen döntenek.

A vérvételre érkező beteg ehet-e, ihat-e a vizsgálat előtt?

Nem, ajánlatos éhgyomorral jönni. Kivétel ez alól, ha olyan gyógyszert szed, amit feltétlenül be kell vennie (pl. cukorbetegség stb.), akkor pár falatot természetesen ehet. Ha csak vírusvizsgálatra kell vért venni, nem szükséges éhgyomorral jönni.

Kell-e doboz díjat fizetni?

A 100 %-os egészségügyi támogatással felírt minden interferon injekcióra és minden ribavirinre dobozonként 300,- Ft dobozdíjat kell fizetni.

Hogyan befolyásolja a kezelés a mindennapi életvitelt? Mire lehet számítani?

A C-vírushepatitis miatt kezelés alatt álló betegek továbbra is aktív életet élhetnek, folytathatják munkájukat. Azonban a kezelés hatása az addigi életmódra attól függ, hogy egy adott beteg mennyire jól tolerálja a kezelést és annak velejáróit. Könnyű fizikai terhelés megengedett, aktív sport, fárasztó edzés nem ajánlott.

Ajánlott-e kezelés alatt az influenza elleni védőoltás?

Az interferon legyengíti az immunrendszer működését, ezért ajánlott az influenza és egyéb fertőző betegségek elleni védőoltás kérése.


Forrás: www.majmoly.hu